Home
Domovská stránka

Title

Napsali o nás

Aktuálně
Novinky . Občasník . Napsali o nás . Diskuzní fórum

Pastorace
Pastorace . Bohoslužby . Křty . Svatby . Kontakty

Historie
Historie . Průvodce kostelem . Sv. Ludmila . a další...

Multimédia
On-line kamera . Fotogalerie

Odkazy

Vyhledávání



Českým školákům začal nový školní rok
[01-09-2005] Autor: Martina Lustigová
Zdroj:
Český rozhlas
Poslech
16kb/s ~ 32kb/s


V Česku začal nový školní rok. A přináší řadu změn. Žákům šestých tříd se týdně prodlouží pobyt v lavici o jednu vyučovací hodinu. Při přechodu na střední školu zase budou žáci dostávat výstupní hodnocení, které má přinést komplexnější pohled na jejich schopnosti. Novinkou budou také školské rady, ve kterých budou vedle učitelů svůj názor vyjadřovat také studenti.

Do školních lavic 1. září usedlo přes 88 000 prvňáčků. Ty v rozhlasovém projevu přivítala ministryně školství Petra Buzková, která jim popřála, aby jejich první školní den byl hezký a aby na něj dlouho vzpomínali. A pokračovala: "Víte, ve škole to nikdo nemá vždycky jen lehké. Jsou věci, které se vám nebudou dařit, a jsou věci, které nikoho z vás nebaví a netěší, jen je potřebné je udělat. Škola je také k tomu, abyste se naučili vydržet a dělat tyhle nezábavné, ale potřebné věci, i když byste raději šli ven nebo se třeba koukali na televizi."
Školní rok začal pro více než 1 400 000 žáků a studentů. A jak se na školu po dvou měsících volna těšili?
"Moc ne."

"Na kamarády jo, ale na zbytek moc ne."
"Hm, celkem jo."
"Docela hodně."
Na co jste se těšili nejvíc?
"Na matematiku a fyziku."
"Na češtinu a biologii."
"Na ty lidi, ne?"
"Na učitele."

První školní den vypadá na každé škole jinak. Někde děti jenom sedí v lavicích a poslouchají příkazy učitelů. Někde si ale učitelé na zahájení školního roku dali záležet. Tak například ve Škole Hrou v Praze 6 čekalo na děti opravdu netradiční zahájení školního roku. Vítaly je pohádkové postavy - všichni učitelé se totiž převlékli do pohádkových kostýmů. V jedné ze zlínských škol zase rytíř ve zbroji pasoval děti na druháky.
Studenti pražského Arcibiskupského gymnázia zahájili školní rok mší v kostele sv. Ludmily. Sloužil ji kardinál Miloslav Vlk. A jak se mu líbí myšlenka zahájit školní rok mší? "Je to stará dávná tradice a vychází z toho základního postoje, že my, věřící, si uvědomujeme, že nejsme absolutními pány života a že ke svému životu potřebujeme pomoc. Pomoc odjinud, pomoc těch druhých také, ale pomoc odjinud, shůry. A proto se zastavujeme na začátku významného úseku života pro mladé lidi, studenty, školáky. A prosíme o pomoc Ducha svatého. Vychází to z toho základního postoje křesťanů."
A zpátky do školy. Na děti tam čekají různí učitelé - hodní, přísní, zajímaví, někdy ale také třeba nudní. Jak by měl vypadat takový ideální učitel? Na to jsem se zeptala manželky prezidenta Livie Klausové. "Ideální učitel? Přísný. Takový, který má rád předmět, který vyučuje. A chce ve studentech a v dětičkách vzbudit zájem o to, co je jeho koníčkem. To je to nejdůležitější. Přísnost. Přísnost a spravedlnost."

Foto: Jan Lipšanský - kliknutím si obrázky zvětšíte

Chrám svaté Ludmily se letos opravuje

V těchto dnech se opravuje plášť severní věže kostela sv. Ludmily, resp. její horní části od úrovně tympanonu: v zimě odpadlo působením mrazu několik článků kamenných ozdob věže na chodník (jsou vytvořeny z měkkého hořického pískovce, který značně trpí povětrnostními vlivy), a proto byla plánovaná oprava urychlena.

Jak redakci sdělil Ing. Petr Wollner ze stavebního odboru Pražského arcibiskupství, "podstatná část prací se týká opravy kamenných článků fasády věže, jejich zpevnění, případně výměny, očiątění kamenného pláště a hydrofobizace (povrchová ochrana). Při té příležitosti se očistí a napustí i cihelné plochy vrcholu věže, opraví se žaluzie u zvonů, vitrážová okna a některé defekty na střeše u věže. Práce jsou naplánovány do října tohoto roku."

Noviny Prahy 2, červenec 2003 - celý článek zde

Výstava čs. exil

Katolický týdeník č. 3. z 19. 1. 2003 přináší na str. 8 rozhovor s P. Gereonem na téma výstava o čs. exilu. Kompletní článek i s fotografií najdete zde.

Začala oprava věžních hodin

PRAHA 14. ledna 2003 (vlastní zpráva) - Věžní hodiny na kostele se opravují. Jde o běžnou opravu, která se dělá jednou za desetiletí. Hodiny jsou majetkem magistrátu, a proto je také opravuje na zakázku této instituce firma Heinz. Hodiny by se měly vrátit zpátky na věž do konce ledna.
Perlička na závěr. Na opravu hodin se dotazovala P. Gereona nejprve telefonicky a poté i osobně jedna redaktorka z radia Regina. Její dotaz zněl, zda to, že nejdou naše věžní hodiny, resp. jsou v opravě, není nějaké znamení? P. Gereon k tomu říká: "Musel jsem ji zklamat, že to je jen znamení opravy. I my občas potřebuje promazat, ne?"

Oprava zprávy Českých novin

Podle informací z farnosti sv. Ludmily nehrozil zřítit se kříž, ale kamenná koule jedné z fiál na věži. Asi zapracoval rozdíl teplot. Další informace budou až po revizi ze strany arcibiskupství - stavebního odboru.

Hasiči zabezpečovali kostelní kříž, který se mohl zřítit

PRAHA 31. prosince 2002 (zdroj: České noviny, Právo) - K velké tragédii se v pondělí odpoledne schylovalo u kostela svaté Ludmily na náměstí Míru v Praze 2. Podle dnešního Práva hrozilo nebezpečí, že se dolů zřítí velký kříž z jedné z věží. Před pádem ho zabezpečili hasiči. Svědek události řekl, že z věže s hodinami, která je na straně chrámu směrem k vinohradskému divadlu, spadl kus kamene.
Nebezpečný prostor na náměstí ohradila městská policie. Do výšky zhruba 40 metrů se na výsuvných plošinách vydali hasiči. "Ohrožený kříž jsme zabezpečili a o nebezpečné situaci informovali přivolaného správce objektu. Musí zajistit, aby v budoucnu už nemohlo dojít k žádnému ohrožení," řekl Právu vyšetřovatel pražských hasičů.

Koledníkům pro Tříkrálovou sbírku požehnají biskupové

PRAHA 26. prosince 2002 (zdroj: České noviny) - Koledníkům, které v prvních lednových dnech nacházejícího nového roku vyšle s kasičkami do ulic a domácností Česká katolická charita, požehnají nejprve ve všech českých a moravských diecézích biskupové a kněží. Tříkrálové sbírky se má zúčastnit 8450 kolednických skupinek, tedy zhruba 25 000 dětí a mladých lidí.
Někde se slavnosti budou podle pražského ústředí charity konat v katedrále i ve většině kostelů v diecézi. Například v olomoucké arcidiecézi pořádají na rozdíl od předchozích let místní charity požehnání přímo ve svých farnostech.
Brněnský katolický biskup Vojtěch Cikrle má sloužit mši s požehnáním pro koledníky už 29. prosince v 10:30 v katedrále na Petrově.
Pražským koledníkům požehná během slavnostní mše biskup Karel Herbst, a to 3. ledna 2003 v 16:30 v kostele sv. Ludmily na náměstí Míru.
V Olomouci se bude konat slavnostní mše s žehnáním tamních koledníků 4. ledna v 09:00 v katedrále sv. Václava. Plzeňský biskup František Radkovský požehná koledníkům 2. ledna 2003 v 16:00 v Plzni, 4. ledna v Klatovech a 6. ledna v Karlových Varech. V královéhradecké diecézi pořádá například Oblastní charita Pardubice slavnostní požehnání koledníkům 5. ledna v 16:00 v pardubickém chrámu sv. Bartoloměje.
V letošním roce Tříkrálová sbírka vynesla více než 37 miliónů korun.

Přípitek mladým vínem na svatého Martina

PRAHA 11. listopadu 2002 (zdroj: Svět vína) - První ochutnávku mladého vína a jeho svěcení uspořádala v den patrona vinařů Svatého Martina, v pražském hotelu Jalta jedna z největších vinařských firem na českém trhu, akciová společnost VINIUM.
Přítomní hosté a novináři měli možnost ochutnat nejlepší první letošní víno z vyhlášené velkopavlovické oblasti a poznat starobylý křesťanský obřad žehnání plodů země, který páter Gereon Tomáš Bíňovec vykonal bez okázalosti v civilním duchu.
"Svěcení pokrmů i vína je v církvi symbolikou společenství - společenství dobra a lásky, kdy se lidé schází u stolu, jí a pijí. Svěcení mladého vína je poděkování za dobré mladé víno, za úrodu," vysvětluje páter Gereon.

Mladým vínem si připíjí Jiří Šmehlík, generální ředitel společnosti VINIUM a.s. s páterem Gereonem Tomášem Biňovcem a Hanou Švejnohovou.