WinMonitor / Součásti programu

Program WinMonitor potřebuje ke své činnosti tyto součásti:

TTS (Text to speech) program pro syntézu hlasu, pro hlasový výstup v českém jazyce je použit program WinTalker Voice, lze také přepnout na sekundární hlasový výstup, například anglický Microsoft Voice. Byl rovněž testován Infovox poskytující uspokojivou nabídku evropských jazyků. WinMonitor je možné provozovat s jakýmkoliv TTS programem, který podporuje rozhraní Microsoft Speech API.

Další nezbytnou součástí je systémová podpora Microsoft Active Accessibility. Systém Windows XP má již tuto podporu zabudouvanou, takže odpadá nutnost dodatečné instalace.

DCM je standard pro grafické drivery sloužící pro sledování obrazovky a zajišťuje především koexistenci, případně i společný provoz více programů typu odečítače nebo zvětšovacích programů. Používá se v systému WindowsXP.

Mirror Driver je použit v systému Windows Vista k získání dat z obrazovky. Oproti přístupu DCM je odolný vzhledem ke změně ovladače grafické karty.

Windows Script Hosting je další součástí instalace. Představuje podporu pro automatizaci instalačních postupů a vytváření maker. Skript lze zjednodušeně přirovnat k dávkovému souboru systému DOS. V tomto případě se ale jedná o mocný nástroj, ve kterém lze s pomocí výrazů programovacího jazyka Visual Basic nebo Java řešit velké množství úkolů. Ze skriptu lze použít jakýkoliv příkaz WinMonitoru.

SAM je standardní rozhraní pro obsluhu braillského řádku. Protože WinMonitor přistupuje k řádku přes toto rozhraní, je tak zajištěna podpora pro široké pole různých typů. Pokud je při instalaci WinMonitoru zvolena volba s braillským řádkem, je nutné také nainstalovat produkt SAM. Instalace WinMonitoru obsahuje několik definičních souborů popisujících jednotlivé modely braillských řádků. Tyto definice jsou potřebné pro správnou funkci a obsluhu braillských řádků.

Správná činnost programu WinMonitor je podmíněna vhodným nastavením a existencí definičních souborů, které rozšiřují možnosti základního ozvučení. Tak může každý program mít své vlastní nastavení, které určuje, jak bude ozvučen, zda budou k dispozici speciální horké klávesy, nápověda s tipy pro ovládání programu adt. V nabídce mohou být i příkazy, které spustí skript a samozřejmě i jim může být přiřazena horká klávesa. Pokud pro daný program neexistuje žádný definiční soubor, bude uplatněna obecná nabídka příkazů a horkých kláves. Horké klávesy jsou vždy vztaženy k příkazům.

Definiční soubory ovlivňující obecnou nabídku jsou umístěny ve složce SET. Obsah, strukturu a klávesové kombinace lze upravit pomocí funkce Úprava nabídky. Doplnění ozvučení zase zajišťuje funkce Úprava ozvučení. Tyto funkce naleznete v menu WinMonitoru, Obecné, skupina Nástroje.

Následuje stručný přehled definičních souborů.

Nastavení ovlivňující nabídku:

Command.mnu určuje položky nabídky a horké klávesy.

Nastavení ovlivňující chování programu:

gSound.def definuje zvukové soubory použité pro indikaci typických situací a akcí.
gRole.def seznam standardních typů objektů s jejich pojmenováním a případně zvukovým souborem
gEchoKey.def přiřazení zvukových souborů klávesám použitých při echu klávesnice tónem

V aplikačních adresářích se pak mohou objevit tyto definiční soubory:

Command.mnu určuje obsah nabídky a horké klávesy pro danou aplikaci.
App.def definuje textové komentáře a doplňující ozvučení.
Setting.ini upravuje detailní vlastnosti ozvučení.

Ostatní definiční soubory:

gKeyCode.def Tabulka pojmenování kláves
BrailleTab.bdf Tabulka pro zobrazení braillova písma.
Zpět na : Obsah