Základní pojmy.


Tato kapitola obsahuje výklad základních pojmů, které budou použity v dalším textu.

Soubor

Veškeré informace, se kterými počítač pracuje, jsou uloženy v souborech. Soubor si můžete představit jako něco, co si v počítači vytvoříte (dopis, obrázek nebo seznam), pojmenujete a uložíte. Soubor je libovolně velká množina informací, které spolu logicky souvisí a je tedy vhodné pracovat s nimi jako s celkem. Rozlišujeme dva druhy souborů: programy jsou soubory, obsahující určité pokyny a datové soubory, což jsou soubory, v kterých je uložen nějaký text, obrázek, tabulka nebo seznam. Například soubor obsahující řadu deseti čísel je datový soubor, soubor obsahující pokyny ke zpracování této řady čísel je program.

Jméno souboru

Každý soubor uložený na disku nebo disketě musí mít své jednoznačné označení. Jméno souboru se zapisuje ve tvaru NÁZEV.PŘÍPONA. Název a přípona se odděluje tečkou. NÁZEV je text, který odpovídá tomu, co soubor obsahuje a PŘÍPONA je zkratka, podle které rozeznáme, o jaký soubor se jedná a v jakém programu byl vytvořen. Jméno souboru může mít až 255 znaků. Například soubor DOPIS PRO PETRA.DOC je soubor, kde podle názvu zjistíme, že obsahuje dopis pro Petra a podle koncovky doc víme, že se jedná o soubor vytvořený v programu Word. Přípona rovněž určuje, jaký program bude zavolán pro otevření souboru, když stisknete na takovém souboru Enter v Průzkumníkovi. Aktuální soubor je soubor, se kterým právě pracujete.

Adresář (složka)

Adresář je seznam souborů uložených na disku. Obsahuje jména souborů (popř. dalších podadresářů), jejich přípony, velikost, datum a čas vytvoření nebo poslední modifikace souboru. Můžete si jej představit jako „složku“, kterou vytváříte kvůli větší přehlednosti a do které ukládáte soubory, které mají něco společného. Například v adresáři Obrázky budete mít všechny soubory s obrázky. Aktuální adresář je adresář, ve kterém právě pracujete. Kořenový adresář je adresář nejvyšší úrovně na disku.

Maska

Někdy můžete chtít pracovat se skupinou souborů současně. Místo jména souboru lze potom uvést i tzv. masku, tedy konstrukci, která zahrnuje několik jmen souborů najednou. Masku vytvoříte tak, že ve jméně souboru použijete znaky * a ?. Otazník zastupuje libovolný znak; Například A??.EXE potom značí soubory, které mají tříznakové jméno začínající A a koncovku EXE; DOPIS.?? Značí soubor DOPIS s libovolnou dvouznakovou koncovkou. Hvězdička zastupuje libovolný řetězec znaků; Například A*.EXE označuje libovolné soubory začínající písmenem A s koncovkou EXE; DOPIS.* značí libovolné soubory DOPIS bez ohledu na koncovku; *.* označuje všechny soubory.

Základy práce ve Windows V prostředí operačního systému Windows je obrazovka rozdělena na tři části: pracovní plochu, úlohovou lištu a tlačítko Start. Mezi těmito částmi se pohybujete pomocí klávesy TAB nebo SHIFT + TAB. Pracovní plochu si můžete představit jako desku psacího stolu, na které máte položeny nejrůznější předměty (například sešit, diář, kniha nebo telefon). V prostředí Windows98 jsou tyto předměty reprezentovány pomocí grafických symbolů s textovým popisem. Po pracovní ploše se pohybujete pomocí šipek. Tak vyberete žádanou položku a otevřete ji stiskem klávesy ENTER. Pokud bude zvolená položka představovat program, spustí se tento program, nebo, bude-li to například text, otevře se v textovém editoru.

Myš a kurzor Kurzor slouží ve Windows k ukazování na objekty na obrazovce. Většinou má tvar šipky. Tak, jak pohybujete myší, pohybuje se i kurzor. Myš má obvykle dvě tlačítka. Stisknutím levého tlačítka (tato operace se nazývá kliknutí) provedete výběr objektu, na který právě ukazuje kurzor. Objekt může reprezentovat nějaký program (takovým objektem může být například ikona na ploše). Daný program potom spustíte tak, že nad daným objektem dvakrát kliknete levým tlačítkem. Okno vyberete kliknutím v jeho ploše, menu otevřete kliknutím na jeho titul, tlačítko stisknete kliknutím. Vybraný objekt je ve Windows zvýrazněn a znamená, že je připraven pro další práci. Pravé tlačítko myši slouží k vyvolání menu s možnostmi, které jsou vztaženy k objektu, na který ukazuje kurzor. Pokud pracujete v textovém poli, objeví se zde ještě textový kurzor, nazývaný Karet. Ukazuje na místo, kde bude vkládán další text. Zatímco kurzorem myši můžete pohybovat po celé obrazovce, textový kurzor je omezen pouze na pole textu. Pokud se v textu posunete myší na určité místo a kliknete, posune se na toto místo i textový kurzor. Kurzor myši nemusí mít vždy tvar šipky. Pokud je počítač zaneprázdněn, změní se kurzor na tvar přesýpacích hodin.

Okna a menu Veškeré informace jsou v systému Windows poskytovány v oknech. Každé okno má titul, který popisuje obsah okna. Titul okna je umístěn v titulkovém pruhu u horního okraje okna. Titulkový pruh mimo titul obsahuje také tlačítka pro zvětšení, zmenšení a uzavření okna. Ačkoliv se okna od sebe mohou v detailech lišit, mají mnoho společných prvků. Všechna okna leží na pracovní ploše, mohou být různě velká a mohou se překrývat. Okna můžete po pracovní ploše posouvat, můžete i měnit jejich velikost. Tuto situaci lze přirovnat k pracovnímu stolu, na kterém je položeno mnoho dokumentů. Některé z nich jsou položeny vedle sebe a jiné se překrývají nebo jsou uspořádány do svazků. Okna často obsahují menu, které je umístěno hned pod titulkovým pruhem. Příkazy menu se vztahují k oknu, ve kterém leží. Do menu se dostanete kliknutím myši, stiskem klávesy Alt nebo F10. Menu obsahuje několik položek, které sdružují určité skupiny povelů, například titul Soubor obsahuje příkazy pro práci se soubory. Mezi skupinami příkazů se v menu pohybujete šipkami vlevo a vpravo, jednotlivé položky menu pak vybíráte šipkou nahoru a dolů. Některé příkazy menu mohou obsahovat další nabídku příkazů, takové příkazy jsou zakončeny třemi tečkami a jsou ohlašovány jako rozbalovací. Jiné příkazy mohou být v dané situaci nedostupné, to znamená, že je nelze použít. Některé položky menu hlásí, že jsou zatržené a tak ukazují, že popsaná volba je nastavena nebo zapnuta. Menu můžete opustit stiskem klávesy Alt nebo Escape. Zvláštním případem okna je dialogové okno, které se objevuje tehdy, když program požaduje nebo předkládá určité informace. Mezi ovládacími prvky dialogového okna se pohybujete pomocí klávesy Tab. Příkladem takového dialogového okna může být například okno pro otevření souboru.

Klávesové zkratky ve Windows

Tento oddíl obsahuje přehled nejčastěji používaných klávesových zkratek. Úplný seznam všech klávesových povelů naleznete v manuálu k operačnímu systému.

Nápověda F1 Objeví se Témata nápovědy. Obecná nápověda k Windows je dostupná z nabídky Start, Tento počítač nebo z Průzkumníka. Nápověda pro určitou aplikaci je dostupná vždy po spuštění této aplikace a stisku F1.
Ukončení programu ALT + F4
Otevření nabídky Start CONTROL+ESCAPE (tlačítko WINDOWS)
Použijte šipky nahoru a dolů pro pohyb v menu.
Stiskněte ENTER pro zvolení položky.
Tlačítko Start je také dostupné z klávesnice klávesou Start.
Minimalizovat všechna okna a vstup na plochu WINDOWS+M
Přepínání mezi plochou a aktivní aplikací WINDOWS+D
Vypnout Windows CONTROL+ESCAPE, U, ENTER
Po stisku CONTROL+ESCAPE se otevře nabídka Start.
Po stisku U se objeví dialog pro ukončení Windows.
Stiskem ENTER se Windows ukončí.
Přepínání mezi spuštěnými aplikacemi ALT+TAB
Stiskněte a držte ALT. Stiskem klávesy TABULÁTOR procházíte seznam spuštěných aplikací.
Uvolněním klávesy ALT se přepnete na vybranou aplikaci.
Pokud místo ALT budete držet SHIFT+ALT, budete se v seznamu spuštěných aplikací pohybovat opačným směrem.
Přepínání mezi aplikacemi ALT + ESC. Při této volbě se přepínáte mezi aplikacemi přímo.
Ukončení aktivní aplikace ALT+F4
Aktivní aplikace je uzavřena.
Pokud je vybrána nabídka Start, ALT+F4 otevře dialog pro vypnutí Windows.
Otevření systémového menu ALT+MEZERNÍK
Otevře se systémové menu aktivní aplikace.
Stiskem X v systémovém menu maximalizujete aktivní aplikaci.
Otevření dialogu Vlastnosti ALT+ENTER
Otevře se dialog Vlastnosti pro aktivní aplikaci.
Aktivace menu ALT nebo F10
Stiskněte ALT nebo F10 pro aktivaci menu.
Menu opustíte kdykoli opětovným stiskem ALT nebo F10.
Zvolení položky menu ENTER nebo podtržené písmeno
Stiskněte ENTER a zvolte požadovanou položku menu.
Stiskem podtrženého písmene zvolíte položku menu, aniž byste na ni museli šipkami najíždět.
Pohyb v menu ŠIPKY
Šipky vlevo a vpravo použijte pro výběr jednotlivých menu směrem doprava a doleva.
Šipky nahoru a dolů použijte pro výběr položek v menu.
Zrušení nebo uzavření menu ESCAPE
Aktivní menu je uzavřeno.
Zrušení nebo uzavírání kaskádových menu ESCAPE
Uzavírají se postupně všechna otevřená menu.
Zavření podokna CONTROL+F4
Uzavře okno v určité aplikaci.
Přesun na první položku HOME
Přesunete se na první položku v seznamu nebo na začátek řádku v editačním poli.
Přesun na poslední položku END
Přesunete se na poslední položku v seznamu nebo na konec řádku v editačním poli.
Posun o obrazovku nahoru nebo dolů PAGE UP nebo PAGE DOWN
Přesunete se o obrazovku nahoru nebo dolů v rozbalovacím seznamu, seznamu nebo editačním poli.
Posun o jedno písmeno ŠIPKA VLEVO nebo ŠIPKA VPRAVO
Přesune kurzor o jedno písmeno vlevo nebo vpravo.
Posun o jedno slovo CONTROL+ŠIPKA VLEVO nebo CONTROL+ŠIPKA VPRAVO
Posune kurzor o jedno slovo vlevo nebo vpravo.
Posun o jeden odstavec CONTROL+ŠIPKA NAHORU nebo CONTROL+ŠIPKA DOLŮ
Posune kurzor o jeden odstavec nahoru nebo dolů.
Posun na začátek CONTROL+HOME
Posune ukazatel na první položku v seznamu nebo kurzor na začátek textu.
Posun na konec CONTROL+END
Posune ukazatel na poslední položku v seznamu nebo na kurzor na konec textu.
Vybrání/zrušení výběru položky MEZERNÍK nebo CONTROL+MEZERNÍK
Vybere nebo zruší výběr u položky v seznamu.
Po sobě jdoucí položky v seznamu můžete vybrat/zrušit výběr tak, že stisknete SHIFT a posouváte ukazatel šipkami dolů nebo nahoru. Pohyb po položkách beze změny výběru CONTROL + ŠIPKA.
Zatržení/zrušení zaškrtávacího tlačítka MEZERNÍK
Zatrhne nebo zruší zatržení u zaškrtávacího tlačítka.
Otevření lokálního menu SHIFT+F10 (tlačítko KONTEXT)
Otevře se lokální menu pro vybranou položku.
Toto menu obsahuje příkazy, vztahující se k právě aktivní položce.
Přesun na další položku TAB nebo ŠIPKY
V dialozích se klávesa TAB používá k posunu na další položku.
O položku zpět se můžete vrátit SHIFT+TAB
V editačních polích klávesa TAB přidává odsazení.
V rozbalovacím seznamu, v seznamu a ve skupinách přepínačů použijte pro pohyb mezi jednotlivými položkami ŠIPKY.
Přepínání mezi záložkami CONTROL+TAB nebo ŠIPKY
Pokud se nacházíte na výběru záložek, použijte tyto klávesy pro přepnutí na jinou záložku.
Vyjmutí objektu do schránky CONTROL + X.
Kopírování objektu do schránky CONTROL + C.
Vložení objektu ze schránky CONTROL + V.
Vrácení poslední provedené akce CONTROL + Z. (např. při úpravách textu).
Smaž písmeno pod kurzorem DELETE
Smaže znak vpravo od kurzoru.
Smaž předchozí znak BACKSPACE
Smaže znak vlevo od kurzoru.
Vyber jedno písmeno SHIFT+ŠIPKA VLEVO nebo SHIFT+ŠIPKA VPRAVO
Vybere jeden znak vlevo nebo vpravo od kurzoru.
Vyber jedno slovo CONTROL+SHIFT+ŠIPKA VLEVO nebo CONTROL+SHIFT+ŠIPKA VPRAVO
Vybere jedno slovo vlevo nebo vpravo od kurzoru.
Vyber řádek nad SHIFT+ŠIPKA NAHORU
Vybere řádek od začátku po kurzor a řádek nad kurzorem vybere od začátku až k pozici kurzoru. Pokud je kurzor na začátku řádku, je vybrán pouze předchozí řádek.
Vyber řádek pod SHIFT+ŠIPKA DOLŮ
Vybere řádek od kurzoru do konce a řádek pod kurzorem vybere od pozice kurzoru do konce.
Pokud je kurzor na konci řádku, je vybrán pouze následující řádek.
Vyber od kurzoru k začátku řádku SHIFT+HOME
Vybere text od pozice kurzoru do začátku řádku.
Vyber od kurzoru do konce řádku SHIFT+END
Vybere text od pozice kurzoru do konce řádku.
Vyber jednu obrazovku SHIFT+PAGE UP nebo SHIFT+PAGE DOWN
Vybere text na obrazovce.
Vyber od kurzoru na začátek textu CONTROL+SHIFT+HOME
Vybere text od začátku dokumentu k pozici kurzoru
Vyber od kurzoru do konce textu CONTROL+SHIFT+END
Vybere text od pozice kurzoru do konce dokumentu.
Klávesy pro pracovní plochu, Tento počítač a Průzkumníka
Přejmenuj soubor nebo adresář F2
Můžete přejmenovat vybraný soubor. Napište nové jméno a stiskněte ENTER.
Najdi soubor nebo adresář F3
Napište jméno hledaného souboru a stiskněte ENTER. Tuto klávesu lze použít pro vyvolání této funkce pouze na ploše.
Smaž soubor nebo adresář DELETE
Smazané soubory a adresáře jsou přesouvány do odpadkového koše, odkud mohou být obnoveny nebo definitivně zrušeny.
Smaž soubor nebo adresář a nepřesouvej do koše SHIFT+DELETE
Soubory a adresáře jsou smazány bez možnosti jejich obnovení.
Zobrazení vlastností položky ALT+ ENTER.
Výběr celého obsahu CONTROL + A.
Obnovení okna F5.
Přechod do podsložky ENTER.
Jdi o adresář zpět BACKSPACE
Dostanete se o jednu úroveň výše. Po stisku BACKSPACE v kořenovém adresáři jednotky se dostanete do seznamu diskových jednotek.
Přepínání jazyka klávesnice ALT+SHIFT (zpravidla)