Nápověda pro Talkman.


Úvod.

Talkman je jednoduchý, ale účinný nástroj pro prohlížení a rozbor textu, který je vypisován a současně čten při pohybu v souboru. Po spuštění programu si nejprve musíte otevřít soubor, se kterým chcete pracovat. Tuto operaci provedete buď stiskem kláves Ctrl + O nebo přes menu Soubor, položka Otevři. Dialogový panel otevři soubor je popsán v části Informační panely, obsažené v souboru oko.doc v adresáři dokumenty\oko.

Pohyb v textu.

Program nabízí tři způsoby pohybu v textu. Klávesou F1 nastavíte pohyb po znacích, F2 po slovech a F3 po větách. Vlastní pohyb se spustí šipkou vpravo pro posun vpřed nebo šipkou vlevo pro zpětný posun. Pokud stisknete CTRL a šipku vpravo nebo vlevo, zahájí se plynulé čtení, které lze zastavit a znovu spustit mezerníkem.
Základní funkce pro obsluhu jsou také umožněny z tlačítek, které jsou volitelně zobrazeny ve spodní části okna. Dále, barevný pruh na spodní části okna slouží jednak k zobrazení pozice pro čtení ale také reaguje na kliknutí myší tak, že se čtení přesune na odpovídající místo.

Popis položek v menu.

Položka SOUBOR Alt + S
Otevři soubor Ctrl + O otevření požadovaného souboru
Ulož zvukový soubor Ctrl + K Uloží text do zvukového souboru ve formátu MP3.
Zobrazit tlačítka Zobrazí tlačítka snadné ovládání nejdůležitejších funkcí.
Ulož nastavení Shift + F9 uložení nastavení. Při této volbě se uschová nastavení písma (font, velikost, tučné, kurzíva), mód čtení (po znacích, slovech nebo větách) a nastavení barev písma a pozadí.
EEANSI Slouží k zobrazení a čtení textu daného kódu.
LATIN2 Slouží k zobrazení a čtení textu daného kódu.
KAM Slouží k zobrazení a čtení textu daného kódu.
Skrýt pro čtení z řádku Program se zminimalizuje na lištu a umožní čtení otevřeného dokumentu braillským řádkem. Ten je vyhrazen pro Talkman, to znamená, že WinMonitor na něj nevypisuje žádný text.
Konec Alt + F4 Ukončení programu Talkman.

Položka TEXT Alt + T
ZnakF1nastavení pohybu v textu po znacích
SlovoF2nastavení pohybu v textu po slovech
VětaF3nastavení pohybu v textu po větách
ŘádekF4nastavení pohybu v textu po řádcích
Kontextpod čtenou částí se navíc zobrazí zbytek věty
PoziceF5zjištění aktuální pozice v textu
Hledej poziciCtrl + P nastavení pozice v textu.
Po spuštění této funkce zadáte hodnotu v procentech, která bude udávat místo, odkud bude čtení zahájeno. Zadávání potvrdíte klávesou Enter, zrušíte klávesou Escape.
Hledej textCtrl + F hledání zadaného textu.
Do dialogového okna napíšete text, který chcete najít. Zadávání potvrdíte klávesou Enter, zrušíte klávesou Escape.
Vložit novou záložkuShift + Ins. Umožní vložit novou záložku na aktuální pozici.
Seznam záložekCtrl + Z Zobrazí dialog s vytvořenými záložkami. Zde je také možné záložky smazat.

Položka PÍSMO Alt + P
VětšíCtrl + pluszvětšení písma
MenšíCtrl + mínuszmenšení písma
InverzněCtrl + hvězdička inverze barev
Barva textu se zamění s barvou pozadí.
Barva popředíCtrl + lomítkonastavení barvy textu
Barva pozadíCtrl + Shift + lomítkonastavení barvy pozadí
FontCtrl + Shift + F nastavení fontu (písma).
Po této volbě se objeví okno se seznamem dostupných fontů. Pomocí šipek nahoru a dolů si vyberte požadovaný font. Změnu písma potvrdíte klávesou Enter, zrušíte klávesou Escape.
TučnéCtrl + Bnastavení tučného písma
KurzívaCtrl + Inastavení kurzívy

Položka APLIKACE Alt + A
ElvedText se otevře v Elvedu
Wordtext se otevře ve Wordu
Cizojazyčný Elvedtext se otevře v Elvedu (například v angličtině)

Položka HLAS Alt + H
RychlejiCtrl+Shift+pluszrychlení hlasu
PomalejiCtrl+Shift+pluszpomalení hlasu
Prodlevanastavitelný časový úsek mezi promluvami

Položka KAPITOLY Alt + K pozn. položka je dostupná pouze v nápovědách programů Asistenta.
PředcházejícíPageUpskok na předcházející kapitolu
NásledujícíPageDownskok na následující kapitolu

Položka NÁPOVĚDA Alt + N
Spustí se nápověda k programu Talkman. Nápovědu ukončíte klávesou Escape. Poznámka: Talkman si pro poslední čtyři otevřené soubory uchovává poslední pozici v textu, a při dalším otevření se čtení nastaví na toto místo.

Záložky.

V textu je možné zvolit pojmenovanou záložku. Tak lze vytvořit například obsah s názvy jednotlivých oddílů v textu. Záložky jsou uloženy ve zvláštním souboru, jehož jméno je odvozeno od textového souboru a má příponu .idx, například pro návod.txt jsou záložky obsaženy v souboru návod.idx. Tento soubor je možné zkopírovat společně s textovým souborem a tak vytvořený systém záložek přenést na jiný počítač.

Převod do zvukového souboru.

Tuto funkci naleznete v menu Soubor, položka Ulož zvukový soubor (CTRL+K). Tato položka vám umožňuje uložit si text, který máte právě načtený v Talkmanu, do speciálního zvukového formátu MP3. Takto vytvořený soubor pak můžete přehrávat na přenosných MP3 přehrávačích stejným způsobem jako soubor hudební. Díky tomu můžete na vašem MP3 přehrávači nejen poslouchat hudbu, ale také například číst knížky.
Po zvolení položky "Ulož zvukový soubor" se objeví dialogové okno, v němž si zvolíte jméno a umístění ukládaného MP3 souboru. Přednastaveno je stejné jméno, jaké měl text původní, pouze je změněna přípona na MP3. V tomto dialogovém okně se také nachází přepínač, umožňující nastavit kvalitu výstupního zvukového souboru.
Máte na výběr ze tří možností: Po stisku Enter v tomto dialogu (nebo tlačítka Uložit) se začne vytvářet zvukový soubor. Délka tohoto procesu závisí na délce textu, který převádíte a na rychlosti počítače. Po krátké chvíli vám počítač začne oznamovat, kolik procent textu je již převedeno. Parametry hlasu, kterým bude text do souboru MP3 převeden (rychlost, hlasitost) se přebírají z aktuálního nastavení hlasu pro Asistenta.

Konec nápovědy.